Pomocník zvukaře

Klíčové vlastnosti Pomocníka zvukaře

 • Cílem Pomocníka zvukaře je ulehčit co nejvíce zvukaři práci, aby se mohl soustředit na shromáždění.
 • Přehrává předvolené písně ve formátu MP3 (pracuje s originálními skladbami, které jsou k dispozici na webu).
 • Umí automaticky nahrávat shromáždění.
 • Umí streamovat shromáždění protokolem Icecast.
 • Umí přehrávat videa, zobrazovat obrázky a čísla písní nebo hodiny na připojených monitorech nebo projektoru.
 • Snadno a rychle jej lze ovládat klávesnicí.
 • Pomocník si pamatuje časy shromáždění jednoho nebo více sborů a podle toho nastaví přehrávání písní i jazyk sboru. Pomocník momentálně umí česky, slovensky, polsky a anglicky.
 • Zjišťuje z webu automaticky čísla písní pro aktuální shromáždění.
 • Program je určen výhradně k nekomerčnímu použití a nesmí být kýmkoli použit k tvorbě jakéhokoli zisku!

Změny ve verzích Pomocníka zvukaře

Pokud používáte Internet Explorer nebo Google Chrome, pravděpodobně budete při stažení Pomocníka varováni, že program by mohl poškodit počítač. Jde o varování, které se zobrazuje proto, že Pomocník nemá certifikát důvěryhodnosti, případně nemá tolik uživatelů, aby byl vyhodnocen jako bezpečný. Návod jak v Exploreru Pomocníka přesto stáhnout nebo spustit je zde (sice v angličtině, ale s názornými obrázky). Případně zde je návod v češtině jak funkci SmartScreen v Exploreru vypnout (třeba dočasně). Další možností je použít například prohlížeče Firefox nebo Opera, které takové potíže se stažením nedělají.

Verze 5.12 (7.12.2017)

 1. Oprava chyby: Při otevření nastavení se nezaškrtlo nastavení automatického spouštění streamu. Pokud jste si toho nevšimli, tak jste si automatické spouštění streamu uložením vypnuli. Teď už to je v pořádku.

Verze 5.11 (16.11.2017)

 1. Adresu streamovacího serveru je možné zadat také jako doménové jméno. (Dosud bylo možné zadat pouze IP adresu.)
 2. Tato novinka je uvedena především proto, že server který používá většina z vás bude v blízké době přecházet na nové místo. Původní IP adresa streamovacího serveru bude funkční do konce ledna 2018.

Verze 5.10 (1.7.2017)

 1. Pomocník od této verze využívá novější běhové prostředí systému, které je standardně obsaženo ve Windows 7 a vyšších. Přínosem je jednodušší instalace a o něco rychlejší spouštění.
 2. Opravena drobná chyba v zobrazení čísla písně na druhém monitoru. Číslo písně se někdy po stisku tlačítka pro zobrazení neukázalo.
 3. Tato verze není k dispozici pro Windows XP. Verze 5.9 byla poslední verze pro Windows XP.

Verze 5.9 (25.4.2017)

 1. Upravena funkce automatického načítání čísel písní. Na webu došlo ke změně, takže Pomocník nedokázal zjistit čísla písní pro aktuální shromáždění. Nyní je to opravené a Pomocník si čísla písní umí najít.
 2. Upravena funkce automatického spouštění nahrávání: Pokud je zatrženo Spouštět automaticky, Pomocník začne nahrávat automaticky v čase začátku shromáždění. (Dříve se nahrávání spustilo automaticky v okamžiku spuštění první písně.)
 3. Prosím řiďte se aktuálními pokyny a nepoužívejte již na Windows 10 Pomocníka pro přehrávání písní.

Verze 5.8 (11.2.2017)

 1. Opravena chyba kvůli které nešlo začít streamovat z Pomocníka, pokud byl spuštěný automaticky po startu Windows.

Verze 5.7 (2.1.2017)

 1. Možnost vypnout automatické zesílení nahrávek.
 2. Videa a obrázky lze na záložku Monitor přetahovat myší.
 3. Zmírnění známé chyby: Pokud je Pomocník spuštěn automaticky po startu Windows, zapnutí streamu vyvolá chybu a pád Pomocníka. Chyba zatím trvá, jen Pomocník nespadne, stream se pouze nespustí. Pomocníka je třeba ručně vypnout a zapnout. Poté již stream běží.

Verze 5.6 (11.10.2016)

 1. V nastavení je nově možné vybrat výchozí stav políček na záložce Monitor, podle kterých se zobrazuje na druhém monitoru číslo písně nebo čas 5 minut před začátkem shromáždění.
 2. Opravena chyba zobrazení nastavené kvality streamu v závěrečném kroku nastavení.

Verze 5.5 (6.9.2016)

 1. Ošetřeno rozdílné formátování názvu písně v českých souborech mp3 oproti ostatním jazykům. Dříve se kvůli tomu v ostatních jazycích v názvu písně objevovalo i číslo písně.
 2. Opraveno zobrazení chybové hlášky pokud není na disku nalezena píseň se zadaným číslem.

Verze 5.4 (1.9.2016)

 1. Upraveno automatické rozpoznávání písní. Pomocník si poradí se všemi písněmi 1 - 15x, ať už je máte v adresáři nahrané jako klavírní, orchestrální nebo stažené v balíku ze sekce Multimediální soubory. Pomocník dokáže rozpoznat aktuálnější písně i když jsou ve společném adresáři se staršími a jako doprovod bude používat ty nejnovější. (Pokud v adresáři aktualizujte písně, musíte projít nastavením, aby si Pomocník zkontroloval co má k dispozici a počítal s tím.)

Verze 5.3 (28.8.2016)

 1. Oprava: Byly opraveny potíže s formátem data a času začátku shromáždění. (Pomocník někdy padal při výběru času shromáždění. Týká se jen jazyků, které mají jiný formát zobrazení data než čeština - projevovalo se to v angličtině a polštině.)
 2. Oprava: V nastavení streamu je nutné vždy vybrat kvalitu streamu. (Dříve to nebyla povinná položka. Pokud kvalita nebyla vybrána, Pomocník při spouštění streamu padal.)
 3. Pokud je aktivováno automatické načítání písní z webu, Pomocník se o to pokouší ne jen jednou jako dříve, ale opakovaně po 30ti sec, dokud se písně nepodaří načíst. (Maximálně čtyři pokusy.) Funkce je praktická tam, kde není internetové připojení k dispozici hned po spuštění Pomocníka.
 4. Písně lze načíst z webu také ručně kliknutím na místo, kde bývají názvy písní. (Jen pokud ještě nejsou žádné zadané.)
 5. V Pomocníkovi je nový zvuk cinknutí trianglu po vypršení času úkolů. Pokud chcete, aby se vám nahrál tento nový zvuk, smažte nebo přejmenujte před instalací původní zvuk (typicky je zde: c:\Program Files\SoundAssistant\ding.mp3).

Verze 5.2 (16.4.2016)

 1. Zmoňovadlo: Lze nastavit, aby Pomocník zvukaře přehrával vše jako mono signál. Při přehrávání písní převádí všechny skladby do mono, takže výstupem do mixpultu je vždy mono signál. Funkce zajišťuje, aby ze všech reproduktorů v sále i dalších prostorách hrál stejný zvuk.
 2. Přehrávání videí: Tabulka se seznamem souborů byla rozšířena o název videa a jeho délku. Během přehrávání se zobrazuje čas zbývající do konce videa. Také bylo přidáno tlačítko k pozastavení videa (pauza).
 3. Streamování shromáždění protokolem Icecast: Pokud používáte pro přenos shromáždění streamování založené na protokolu Icecast, můžete použít Pomocníka zvukaře. (Pomocník umí přímo nahradit program butt.) Streamování se může spouštět automaticky před začátkem shromáždění a vypínat po jeho skončení.
 4. Automatické nastavení zesílení: Pomocník automaticky sleduje úroveň vstupního signálu a průběžně upravuje jeho zesílení. Tiché pasáže se snaží zesílit a když dochází k přebuzení, zesílení naopak snižuje. Funkce má zajistit, aby nahrávka nebo stream nebyly příliš tiché nebo naopak přebuzené. (Aktuální dynamické zesílení v decibelech je zobrazeno malým písmem na záložce Nahrávání.)
 5. Opravy drobných chyb. (Například číslo písně se na druhém monitoru zobrazuje opravdu jen pokud je to nastaveno.)

Verze 5.1 (5.3.2016)

 1. Drobné vylepšení zobrazování obrázků na druhém monitoru: Pomocník zobrazuje obrázky sám, rychleji a nepoužívá k tomu externí program.

Verze 5.0 (4.3.2016)

 1. Od týdne od 29.2. se trochu změnil způsob zveřejňování písní na víkendové shromáždění. Byl tedy upraven i mechanizmus automatického čtení čísel písní v Pomocníkovi zvukaře. (Automatické čtení čísel písní jde nově vypnout.)
 2. Pomocník umí jednoduchým způsobem přehrávat videa a zobrazovat obrázky na druhém monitoru. K přehrávání je použit externí program MPC-HC (je v češtině), který je ovládán Pomocníkem. Je tedy třeba mít MPC-HC nainstalovaný a v Pomocníkovi k němu nastavit cestu. Užitečné tipy pro nastavení MPC-HC jsou v dokumentaci Pomocníka na straně str. 30.
 3. Bylo opraveno zobrazení čísel písní a hodin tak, aby černá plocha byla opravdu přes celou druhou obrazovku nebo projektor.
 4. Pomocník umí automaticky nastavit druhý monitor na rozšířené zobrazení. (To je praktické, když si nemůžete být jisti, že vám někdo nezměnil způsob zobrazení na duplikování obrazu.)
 5. Pomocník obsahuje první verzi lokalizace do polštiny.
 6. V dokumentaci na straně 32 je tip co nastavit, aby Skype neztišoval ostatní zvuky ve Windows.

Verze 4.11 (19.1.2016)

 1. Podpora aktuálních klavírních a orchestrálních písní.
 2. Automatické oddělování nahrávky druhé části shromáždění do dalšího souboru. (Funkce se zapíná v nastavení.)
 3. Plocha na druhém monitoru již není vždy navrchu, takže na druhém monitoru je vidět například přehrávané video. Lze tak vytvořit jednolité černé pozadí pro přehrávaná videa.
 4. Oprava chyby: Při ruční editaci seznamu písní si Pomocník poradí i s nevyplněnými prázdnými řádky.

Verze 4.10 (5.1.2016)

 1. Oprava automatického načítání čísel písní od 4.1.2016.
 2. Lokalizace do angličtiny.

Verze 4.9 (25.10.2015)

 1. Měření času úkolů se zvukovým upozorněním.
 2. Možnost nastavit po kolika dnech se mají nahrávky automaticky smazat.
 3. Kliknutím na řádek s datem a časem lze otevřít program aktuálního shromáždění na webu.
 4. Pokud je čas do začátku shromáždění delší než celkový čas všech dostupných skladeb, mohou se některé skladby v seznamu opakovat, aby se čas do začátku vždy písněmi vyplnil.
 5. Pomocník už nezobrazuje a na připojený USB disk k souborům neukládá pokyny pro nahrávky.
 6. Automatické rozpoznávání písní si poradí i s novými písněmi 143 až 145.

Verze 4.8 (6.9.2015)

 1. Oprava automatického načítání čísel písní nedělního shromáždění od 6.9.2015.

Verze 4.7 (21.8.2015)

 1. Opravena chyba související s pamatováním pozice a velikosti okna programu. Při spuštění se na některých počítačích objevovala chybová hláška.
 2. Při zvětšení okna směrem na šířku se zvětšují i tlačítka pro nastavení a spuštění předvoleb s písněmi. Na tlačítka se jde lépe „strefit“ myší nebo prstem.
 3. Přidána barevná stupnice k indikátoru úrovně nahrávání. Indikátory úrovně by se v ideálním případě měly při nejhlasitějších pasážích nahrávaného signálu pohybovat ve žluté oblasti.

Verze 4.6 (12.5.2015)

 1. Drobná oprava v automatickém načítání čísel písní.

Verze 4.5 (4.5.2015)

 1. Každý uživatelský účet ve Windows má samostatné nastavení. Nově má každý uživatel i vlastní nastavení písní. Nedochází tedy k potížím s uživatelskými účty bez administrátorských práv. Výhodou také je, že v sálech s vícejazyčnými sbory může mít každý sbor vlastní adresář písní, který obsahuje názvy a texty písní v jeho vlastním jazyce.
 2. Pomocník umí automaticky načíst čísla písní. Pokud je Pomocník spuštěn na PC s připojením na Internet, stáhne si čísla písní automaticky z webu. (V pondělí až pátek se automaticky vyplní písně pro služební shromáždění, v sobotu a v neděli se automaticky vyplní písně pro veřejné shromáždění.)
 3. Jazykový překlad do slovenštiny již je plně funkční.
 4. Přejmenování souborů nastavení.
 5. V závěru nastavení lze otevřít přímo adresář s konfiguračními soubory (např. kvůli zálohování, migraci na nový PC, apod.).
 6. Pokud je při zavření Pomocníka vybrána volba Vypnout PC, vypíná se systém rychleji (bez prodlevy).
NDkyZGFlNmV